W tym roku chcemy podejść do publikacji konferencyjnej zupełnie inaczej. Chcemy wspólnie nadać jej nowy kształt i sprawić, żeby:
- była inspiracją dla wszystkich, którzy po nią sięgną
- niosła nową jakość dla środowiska larpowego w Polsce
- była szansą dla tych, którzy dotąd nie odważyli się nic napisać
Dzięki Koli, mamy już pięć obszernych treściowo i bogatych merytorycznie zbiorów tekstów na temat teorii, projektowania gier, różnych mechanik i technik, specyfiki naszego środowiska czy historii polskich larpów. Tekstów przekrojowych, problemowych, eseistycznych, a nawet felietonów, nierzadko opatrzonych długimi listami bibliografii i ludografii. Łącznie ponad 500 stron larpowej wiedzy.
Na ten rok planujemy wzięcie głębokiego oddechu i zmianę kształtu publikacji. Przede wszystkim chcemy przenieść ciężar z edukacji na inspirację. Zamiast kilkunastu obszernych artykułów, wymagających czasu i skupienia, pragniemy dać środowisku kilkadziesiąt mikroform. Stworzyć coś na kształt zbioru koncepcji, idei i teorii, które będą w stanie rodzić nowe pomysły, zmieniać punkty widzenia i poszerzać larpowe horyzonty. Przy tym chcemy znaleźć dla nich wspólnie z autorami odpowiednią, zwięzłą i atrakcyjną formę. Dlatego w tym roku nie otwieramy naboru gotowych artykułów. Prosimy Was o przesyłanie krótkich opisów idei/pomysłu, którym chcielibyście się podzielić.
To może być wszystko, co według Was przyda się twórcom lub graczom: nowa klasyfikacja gier/graczy, przepis na grywalne relacje/zwroty akcji/dobre wczucie w rolę, poradnik pisania kart postaci/dawania feedbacku twórcom, odjechana mechanika walki/magii/seksu czy sposób na stworzenie samowystarczalnej komuny larpowców… To tylko kilka przykładów. Wspólnie wyciśniemy z Waszych pomysłów, ile się da i znajdziemy dla nich odpowiedni kształt: notatki, felietonu, definicji, instrukcji, wywiadu, listu, osi czasu, wykresu, infografiki, mapy, ilustracji…
Nadaniem kształtu tekstom i publikacji jako całości zajmą się od strony merytorycznej Dorota Kalina Trojanowska i Marcin Słowikowski, a od strony wizualnej Annika Olejarz. Cała trójka ma kilkuletnie doświadczenie przy redakcji i składzie wydawnictw kolowych, spójną wizję oraz zapał, które pomogą nam wspólnie stworzyć nową jakość i dać oddech przed tekstami problemowymi jakie z pewnością pojawią się w kolejnych latach.
Jeśli masz pomysł/ideę/teorię, która warta jest pokazania światu, ubrania w formę trwalszą niż nocne larpowców rozmowy, która pozapala lampki w głowach innych, o której świat powinien w końcu usłyszeć – podziel się. Opisz ją w kilku, kilkunastu zdaniach, zaraź nas tym pomysłem. Jeśli nam się spodoba, pomożemy Ci go doprecyzować i nadać mu odpowiednią formę. Nieważne, jeśli nie masz na swoim koncie żadnych tekstów, nieważne, jeśli nie masz daru do pisania. Jesteśmy po to, żeby wspomóc Cię w tym, aby Twoja idea była przystępna i atrakcyjna dla innych.
Jeśli chcesz przeczytać o czymś konkretnym, interesuje Cię dany aspekt larpowania, nurtuje jakaś kwestia, której nikt dotąd nie poruszył, a może ktoś opowiadał Ci o czymś wartym opisania lub po prostu znasz ludzi, którzy mają coś ciekawego do przekazania w szeroko pojętym temacie larpów – napisz do nas. Szukamy inspiracji z różnych stron oraz pomysłów na ciekawe i wnoszące coś nowego teksty.
Żeby tego nie odwlekać na później, poniżej znajdziesz ekspresowy formularz. Napisz nam o pierwszej idei, która przyjdzie Ci do głowy. To nic nie kosztuje. Każdy otrzyma info zwrotne dotyczące przesłanego pomysłu – nawet jeśli nie uznamy, że mieści się w zakresie zainteresowań tegorocznej publikacji, postaramy się wskazać jakiś kierunek, w którym można go rozwijać.
Czekamy na Wasze pomysły do 15 grudnia 2016.
ekipa Koli 2017