Zgłoś larpa
Program LubLarp Festiwalu ma charakter kuratorski i podczas nadchodzącej edycji będzie pod opieką Natalii Rożek oraz Emilii Kowalskiej, które przy wyborze zgłoszeń do edycji 22/23 będą się kierowały trzema prostymi założeniami:
Im więcej, tym lepiej
Szukamy przede wszystkim dużych gier. Zdecydowanie chętniej wybierzemy do programu grę na 25 lub 30 osób niż taką na kilkanaście. Absolutnym minimum jest 10 ról — gry zaprojektowane na mniejszą liczbę grających nie będą wybierane do programu LLF. Maksimum podyktowane warunkami lokalowymi to gra na 40 osób — czekamy na taką!
Sprawdzone info
Larpowe premiery zawsze są w cenie, ale ostatnie lata nie były sprzyjające dla osób tworzących larpy, a my nie chcemy nakładać presji ani na was, ani na siebie. Zachęcamy do zgłaszania gier sprawdzonych, odkurzania i odświeżania waszych ulubionych tytułów, przywożenia gier przetestowanych, których nie będzie trzeba kończyć na kilka dni przed festiwalem — zróbmy to na spokojnie!
Dostępnie i łatwo
Chcemy odesłać do lamusa hasła „potrzebujemy jeszcze 3 kobiet, żeby larp mógł się odbyć”. Dlatego zachęcamy do zgłaszania gier z dużą liczbą ról unisex (tzn. postaci, których płeć nie jest z góry narzucona i będzie tożsama z płcią osoby odgrywającej postać) oraz możliwych do opatrzenia hashtagiem #crossplay (tzn. gier na których płeć postaci ma istotne znaczenie, ale larp umożliwia zagranie postacią płci innej niż osoby grającej). Brak narzuconej płci postaci lub możliwość odgrywania innej płci pozwolą uniezależnić udział w grze od płci osoby grającej. Zależy nam również, żeby wypadki losowe i rezygnacje w ostatniej chwili nie rozwalały gier. Dlatego przychylnym okiem spojrzymy na larpy zaprojektowane na elastyczną liczbę osób.
Założenia ogólne LubLarp Festiwalu 22/23 znajdziesz tutaj. Zgłoszenia punktów programu trwają od wtorku 23 sierpnia do niedzieli 23 października włącznie.
Zgłoszenia punktów programu trwają od wtorku 23 sierpnia do niedzieli 23 października włącznie. Założenia ogólne LubLarp Festiwalu 22/23 znajdziesz tutaj.
Hashtagi
Hashtagi towarzyszą nam od wielu lat i spełniały różne role. W tym roku mają na celu informować osoby uczestniczące w wydarzeniu o założeniach lub warunkach, z którymi zetknąć można się na festiwalowych larpach. W odróżnieniu od lat ubiegłych, hashtagi nie mają na celu wskazywania osobom tworzącym gry, jakich larpów poszukujemy do programu – te informacje omawiamy osobno w założeniach programowych.
#premiera – larp po raz pierwszy jest wystawiany publicznie – w ostatecznym kształcie, być może po wcześniejszym playteście. Gracze mają prawo oceniać go jako skończone dzieło i wystawić mu recenzję.
#forthewin – gra zakwalifikowana do finału, wyróżniona lub nagrodzona w konkursach larpowych w dowolnej kategorii. Sprawdzony i doceniony przez środowisko larpowe scenariusz.
#solidnafirma – gra, która nie startowała w żadnym konkursie, ale jej autorzy/ki mają na swoich kontach larpowe nagrody.
#jeszczeraz – gry, które były już na LubLarp Festiwalu lub innym festiwalu larpowym, cieszą się dobrą sławą i niesłabnącym powodzeniem, nawet jeśli nie startowały w konkursach.
#jednaszansanasto – larpowe hity z przeszłości, na które trzeba polować od wielu lat. Nie są już regularnie wystawiane i nigdy nie wiadomo, czy to właśnie teraz nie odbędzie się ostatnia edycja ever.
#zimnawoda – gra, która wpisuje się w nurt fun but not funny. Z założenia ma wywoływać negatywne emocje i uczucia, stawiać postaci w trudnych sytuacjach i konfrontować graczy z ciężkimi tematami.
#ciepławoda – lekka i przyjemna gra, wpisująca się w nurt feel good larp. Z założenia ma wywoływać w graczach pozytywne uczucia i emocje, poprzez odpowiednio dobrane treści i tematy.
#dresscode – gramy w larpy, żeby robić świetne stroje i mieć z tego jeszcze lepsze zdjęcia. Kostium jest istotny dla tej gry, więc będzie to idealna możliwość, aby zaszaleć ze strojem.
#węzełgordyjski – mnogość skomplikowanych wątków i relacji do zapamiętania, potężna karta postaci oraz dawka informacji i fabuły, która jednych może przytłaczać, a dla drugich jest larpowym graalem.
#przedlarpie – gra wymagająca wcześniejszego zaangażowania, np. dokładnego zapoznania z kartą postaci przed wydarzeniem, udziału w preplayu, tworzenia relacji lub ustaleń z innymi grającymi.
#321start – larp może wystartować w 15-20 minut, nie wymaga specjalnych przygotowań przed rozpoczęciem wydarzenia ani ze strony prowadzących ani ze strony grających.
#crossplay – płeć postaci ma istotne znaczenie, ale larp umożliwia zagranie postacią płci innej niż osoby grającej, możliwe jest crosspleyowanie oraz granie z osobami crosspleyującym.