– Lublin Lubi Larpy

Miss Zasranych Stanów | świat

Dobrze się spało? Miło było sobie poleżeć tych kilka lat i przeczekać to piekło, co się tu w międzyczasie zdarzyło? No to teraz będzie zonk. Bo świat, proszę ja ciebie, nie jest już taki, jak był w… Zaraz, z którego ty jesteś roku… 2020, kwiecień. No to widzisz, we wrześniu wszystko się zmieniło…

Historia

Wrzesień 2020 to moment, w którym, proszę ja ciebie, nastąpiła apokalipsa. Dostaliśmy całą chemią i całą biologią, jaką szykowano w tajnych rządowych laboratoriach. Jednego dnia ktoś otworzył puszkę Pandory i rozpętało się piekło. W odpowiedzi w ruch poszły atomówki. Wszyscy zadawali sobie pytanie, kto był za to odpowiedzialny. Kilka lat później znalazł się winowajca…

Moloch

Nikt nie chciał w to uwierzyć. Inteligentne maszyny, które zbuntowały się przeciwko ludzkości? Proszę ja ciebie, jak to głupio brzmi. Ale trzymało się kupy, biologia i chemia złomu nie ruszają, a zasięg atomówek piździachny, ale ostały się miejsca, gdzie maszyny mogły się okopać i rosnąć w siłę. Molocha nigdy nie widziałem, ale czasami jakiś blaszany pomiot zabłąka się gdzieś w okolicy i zrobi krwawą miazgę.

Świat

Trzydzieści lat minęło, proszę ja ciebie, a świat nie stanął na nogi. Pogoda powariowała. Albo jest gorąco i sucho jak na pustyni, albo temperatury sięgają minus pięćdziesięciu. Na północy Moloch wszystkim trzęsie. Na południu, na granicy Meksyku, rozrasta się zmutowana Neodżungla. A pośrodku tego wszystkiego są pustkowia, poprzetykane miastami, miasteczkami, osadami, w których stłoczyła się garstka ludzi, którzy przeżyli. Nie ma telewizji, komputerów i internetu, więc poszczególne osady stały się oddzielnymi mikroświatami. Słyszy się nieraz różne historie, ale to temat na oddzielną opowieść.

Ludzie

Przeżyli ci, co się umieli przystosować. Silni, uparci i cwaniacy, proszę ja ciebie. Tacy, co umieją o siebie zadbać i wiedzą jak się ustawić. No i są jeszcze tacy, jak ja, którzy są potrzebni innym. A reszta wymarła albo zdziczała do reszty. Jedni żyją ze zbieractwa i zarabiają na tym, co pozostało po starym świecie. Inni świadczą usługi… wszelakie… Jak chcesz coś znaczyć, musisz mieć pomysł na siebie i umieć przerobić go na zysk. Sorry, ale tu nikt nie podepchnie ci żarcia pod pysk, jak nie masz czym za nie zapłacić, to sobie sam upoluj. Niektórzy tęsknią do starego świata, inni wolą ten nowy, potrafili świetnie się ustawić i śpią na gamblach, proszę ja ciebie.

Gamble

Co to są gamble? Jakby ci to wytłumaczyć. Gamble to wszystko, co ma jakąś wartość i możesz to wymienić. Papierki i banknoty może mają jakąś wartość sentymentalną, ja sam mam w domu kilku prezydentów, proszę ja ciebie, ale nic za nie nie kupisz. Nikt nie ustala też cen, proszę ja ciebie. W jednym miejscu za kawałek mięcha z grilla zapłacisz dwoma nabojami, w innym za miskę wodnistej zupy dasz cały magazynek. Nie sprzedasz też niczego, co komuś innemu nie wyda się przydatne. Znam tylko jedną rzecz, która nie jest do niczego przydatna, a ludzie płacą za nią krocie.

Tornado

Tornado, proszę ja ciebie, to plaga współczesnego świata i jedyna magia, jaka w nim istnieje. Są ludzie, którzy gonią za tornadami po całych Zasranych Stanach i zbierają czarny pył. A potem destylują go i sprzedają w postaci działek lub tabletek. A ty bierzesz je i odpływasz. A jak masz szczęście, to w swoich wizjach przenosisz się do czasów sprzed wojny. Pewnie dlatego niektórzy są w stanie tyle za nie zapłacić… Niektórzy mówią, że ludzie biorący Tornado razem, śnią tę samą wizję. Inni twierdzą, że proszę ja ciebie, tak naprawdę przenoszą się w czasie. Są tacy, którzy celem swojego życia uczynili powstrzymanie wojny i wierzą, że wtedy już nigdy nie obudzą się w tym świecie… Naiwniacy.

No nic, my tu gadu gadu, a tu kroplóweczka się skończyła. Muszę przyznać, proszę ja ciebie, że do tej pory żaden z hibernatusów nie słuchał tego z takim spokojem. Tak po prawdzie, to żaden z nich nie dożył momentu wyjścia z kliniki. Coś czuję, że ty jesteś inny. Pamiętasz, jak masz na imię? Nie? Będę ci mówić John…

 

Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Portal, udostępniamy Wam także (dla chętnych) fragment podręcznika do Neuroshimy, w którym znajdziecie krótkie wprowadzenie do świata.