– Lublin Lubi Larpy

Miasto bez echa | umysł

Na hasło noir w naszym umyśle pojawia się czarno-biały obraz nocnego miasta spowitego mgłą lub przesiąkniętego deszczem. Ten obraz bliski jest także nam. Nie chcemy jednak, aby bohaterowie tej historii byli czarno-biali. Dosłownie i w przenośni. A właściwie należałoby napisać – w środku ani na zewnątrz.

Bardzo chcemy wspólnie z graczami zbudować klimat opowieści noir także od strony wizualnej. Dlatego wszystkich biorących udział w larpie poprosimy, aby ich stroje ograniczyły się do czerni, bieli i odcieni szarości. Z jednym wyjątkiem. Każdy będzie zobowiązany do posiadania jednego elementu stroju bądź rekwizytu w konkretnym kolorze – nie pozostającym bez znaczenia, a wręcz przeciwnie – nadającym koloryt całej grze.

Podobnie jak w kinie, gdzie poszczególne kolory mają swoje funkcje i dla wprawionego odbiorcy mogą stanowić czytelny przekaz, w Mieście bez echa będą mówiły ważną rzecz o danej postaci – a mianowicie o jej motywacji. Będą stanowiły swojego rodzaju filtr, przez który bohater patrzy na świat. Wskazywały to, czym kieruje się w życiu i co jest dla niego najbardziej istotne. Mamy nadzieję, że pozwoli to na trafny wybór, a także zrozumienie i wczucie się w postać.

Z drugiej strony kolory to także sposób na wprowadzenie do larpa pewnych archetypów czy raczej stereotypów w myśleniu. Ich znaczenie nie jest tajemnicą i z pewnością skłoni współgraczy do rozważań na temat innych postaci. To, na ile uczestnicy będą wspierali się tym kodem i czy stereotypowe myślenie nie przesłoni im pełnego obrazu innych bohaterów, zależy tylko i wyłącznie od nich. Ta nadająca dodatkowego posmaku gra na poziomie meta jest inspirowana runami w Sadze o Ulvedalen Doroty Kaliny Trojanowskiej.

W larpie przewidujemy siedem kolorów.W zgłoszeniach gracze będą mogli zasugerować nam, które interesują ich bardziej, a których w ogóle nie chcieliby grać, między innymi na tej podstawie zaproponujemy odpowiednią postać. Oto one:

Czerwień/karmin

Symbolizuje silne emocje, przesłaniające logikę i ocenę sytuacji, niweczące plany; osobę, która daje się porwać chwili, kocha w zapamiętaniu lub nienawidzi aż po grób. Czerwony kolor może nosić postać, która poświęciła swoją karierę dla miłości ale też taka, która zabiła kochanka w afekcie.

Fiolet/purpura

To kolor ambicji i poczucia dumy. Symbolizujący chęć osiągnięcia planów i zdobycia upragnionej pozycji. Bliski tym, którzy chcą być zauważeni, szanowani i docenieni przez świat. Fiolet może nosić postać, która za wszelką cenę pragnie oczyścić swoje imię albo taka, która zawsze dąży do celu, nawet po trupach.

Złoto/ugier

Złoto jest symbolem osiągania własnych korzyści i kierowania się prywatnym interesem; znakiem chęci zysku, życia w luksusie, wyjścia z biedy. Złoto może nosić postać, która nie szczędzi środków dla zapewnienia sobie pozycji w towarzystwie albo taka, która dla zysku sprzeda własnych przyjaciół i rodzinę.

Niebieski/ultramaryna

Oznacza szeroko rozumianą tęsknotę, nieustanne poszukiwanie, brak czegoś ważnego. Może to być nostalgia, życie przeszłością czy utracona miłość. Niebieski może nosić postać, która próbuje odpokutować za grzechy młodości albo taka, która wkroczyła na złą ścieżkę, z której nie ma już odwrotu.

Butelkowa zieleń

Symbolizuje wiedzę, prawdę i chęć zrozumienia. Odnosi się do osób stawiających pytania, zarówno przyziemne, jak metafizyczne, i poszukujących odpowiedzi. Zieleń może nosić postać, która nie spocznie dopóki prawda nie ujrzy światła dziennego albo taką, która w celu poznania odpowiedzi wyrzeknie się swoich ideałów.

Brąz/miedź

To kolor ludzi z zasadami. Może oznaczać kogoś posługującego się zimną logiką, kogoś działającego w świetle lub imieniu prawa, może kogoś, dla kogo dane słowo nadal coś znaczy. Brąz może nosić postać, która nigdy nie skłamie pod przysięgą albo taka, która przysięgła za doznane krzywdy odpłacić z nawiązką.

Pudrowy róż

Oznacza łatwe życie, ludzi, którzy cenią wygodę, unikają zmartwień, konfliktów i trudnych sytuacji, cenią przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Pudrowy roż może nosić postać, która zawsze dąży do bezkrwawego pogodzenia wszystkich interesów albo taka, która metodycznie eliminuje wszystkie potencjalne zagrożenia.