– Lublin Lubi Larpy

LubLarp Festiwal – kwestie organizacyjne

LubLarp Festiwal 19/20 już w ten weekend. Dlatego zebraliśmy dla Was kilka informacji organizacyjnych, które ułatwią Wam dotarcie i zorientowanie się w okolicy.

Dojazd

Centrum Spotkania Kultur znajduje się w ścisłym centrum Lublina (1,5 km od Starego Miasta), łatwo tam dojechać zarówno samochodem, jak i komunikacją miejską (przystanek Ogród Saski, linie 13, 30 z dworca PKP oraz 2, 18, 31, 32 57, 150 z dworca PKS).

Parking

W centrum miasta obowiązuje Strefa Płatnego Parkowania (pn-pt, w godz. 8-17). Bilety można kupić w parkomatach. Ważne: parkomat nie wydaje reszty. W sobotę i niedzielę parkowanie jest bezpłatne. Pod budynkiem CSK znajduje się także całodobowy, płatny parking podziemny.

Jedzenie

W bliskim sąsiedztwie CSK są liczne knajpki i kawiarnie serwujące dobre jedzenie. Na śniadanie warto zajrzeć do Cafe Mari lub 2 Pi Er. Jeśli szukacie czegoś na szybko, popularne fast foody znajdziecie w CH Plaza.

Lokale partnerskie

W porze obiadowej oraz wieczornej (kuchnia otwarta do 3:00 w nocy) szczególnie zachęcamy do odwiedzenia Cafe Aviator, a przez cały dzień kawiarnia Nie wylej będzie serwować kawę (z własnym kubkiem taniej!) oraz przekąski ze zniżką 10%. Po godzinie 15:00 otwiera się wielokran Browar Zakładowy, gdzie skosztujecie wyboru kraftowych piw.

Mapa okolicy

Dbajmy o środowisko

Każdy festiwal, to mnóstwo zabawy, fajnych ludzi, pozytywnych doświadczeń i … niestety, mnóstwo plastiku. W tym roku chcielibyśmy szczególnie zwrócić waszą uwagę na ten problem i sami proponujemy działania, które pomogą nam sprawić, że nasze wydarzenie będzie bardziej przyjazne dla środowiska. Za największego wroga uznaliśmy plastikowe butelki i kubeczki. Co chwila sięga się po kolejne, stosy niepotrzebnych śmieci rosną w zastraszającym tempie.  Mamy pomysły, co razem, my i wy, możemy zrobić, by trochę zmienić tę sytuację.

  • Dzbanki/baniaki – ważne jest, by na każdej grze była możliwość napicia się czegoś, jednak zamiast małych, plastikowych butelek ustawimy większe naczynia, takie jak dzbanki lub baniaki. Będą one na bieżąco uzupełniane, by dla nikogo nie zabrakło wody.  Możesz ją nalać do swojej butelki, bidonu, lub przygotowanych przez nas papierowych kubeczków.
  • Weź ze sobą własną butelkę filtrującą – to najprostsze, co możesz zrobić. Jeśli posiadasz w domu taki wynalazek – wrzuć go w torebkę i korzystaj z niego, by nie sięgać po plastikowe opakowania.
  • Kubki wielorazowe – w kąciku z kawą i herbatą będą dla was dostępne ceramiczne kubki, każdy może wziąć jeden, by przyszykować sobie coś ciepłego do picia, a po użyciu – umyć i odstawić na miejsce.  Rozumiemy, że nie zawsze jest na to czas, albo zdarza się zapomnieć. W związku z tym obok swoje miejsce znajdzie skrzyneczka na brudne kubki. Gdy tylko znajdziemy wolną chwilę – postaramy się sprawić, by kubki ze skrzynki znów wróciły na stół, gotowe do kolejnego użycia. Wy też, oczywiście, możecie sięgnąć po jeden z brudnych i po umyciu przyszykować sobie w nim herbatę, zamiast wybierać któryś z czekających na stoliczku.
  • Papierowe kubeczki – w sytuacji, kiedy już musicie sięgnąć po jednorazówkę, lepiej, żeby była ona z biodegradowalnego materiału. Plastik zastąpimy papierowymi kubeczkami i drewnianymi mieszadełkami do napojów.
  • Woda do gotowania – przy czajniku będzie znajdował się baniak z wodą przeznaczoną do gotowania, podpisany odpowiednio. To ważne, żeby nie marnować w tym celu kupionej butelkowanej wody mineralnej.
  • Segregacja śmieci – przy śmietnikach znajdziecie oznaczenia, jaki typ odpadów powinien wylądować w danym worku. Zwróćcie uwagę na to, by odpowiednio posegregować to, co wyrzucacie.
  • Stop jedzeniu na wynos – każda porcja na wynos, to kolejne zużyte jednorazowe opakowanie, niepotrzebnie wyprodukowany śmieć. Tuż obok budynku festiwalu znajduje się kilka lokali – lepiej wyjść na chwilę coś zjeść na miejscu, wygodnie, przy stoliku, niż przynosić jedzenie na teren festiwalu. Strefa chill jest niewielka, ciężko wam będzie rozłożyć się w niej z obiadem, a tym bardziej, jeśli zacznie zapełniać się plastikowymi pojemnikami i foliowymi torebeczkami.

To kilka drobnych elementów – nie sprawią one, że z LubLarp Festiwalu zupełnie zniknie plastik, ale mamy nadzieję – pozwolą znacznie ograniczyć jego zużycie. W końcu nie chodzi o to, by niewielka garstka osób robiła rzeczy perfekcyjnie, tylko mnóstwo ludzi robiło tyle, ile jest w stanie.